Претърсвания и изземвания са вървели и в Пловдив
Снимката е илюстративна
Специализираната прокуратура, Държавна агенция „Национална сигурност“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ са провели операция срещу финансирането на международния тероризъм, при която са задържани 43-ма души в различни градове на България, съобщиха от прокуратурата, пише Дневник. По реализацията е работено около година в сътрудничество с партньорски служби за сигурност на страни – членки на Европейския съюз.
Предстои днес наблюдаващите прокурори да решат по отношение на колко лица ще се повдигнат обвинения, уточни пред журналисти ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев. Той допълни, че задържаните са както чужденци, така и българи.
Организатор на престъпната дейност бил сирийски гражданин, пребиваващ в България, който е задържан в София. Той влязъл в контакт с лица, извършващи дейност по логистично подпомагане на международни терористични организации, както и с хора, за които има информация, че са свързани с финансиране на тероризъм и други видове престъпна дейност.
„Организаторът е нещо като финансист, който финансира всякакви незаконни дейности, включително тероризъм, извън територията на страната“, каза Гешев. Той подчерта, че не става въпрос за явни терористични действия или терористична заплаха на територията на страната.
Групата използвала метода за движение на парите, известен като „хавала“. Той е на повече от дванадесет века и предхожда познатата банкова система, като е особено популярен в арабския свят.
Основното е, че сумите се предават на ръка, без документи и реално без да се прехвърлят от държава в държава. Разчита се на посредници в различни държави, които предават парите.
„Това е древна система за бързи преводи. Става особено популярна след затягането на контрола върху паричните преводи от страна на банковата система през 90-те години. Годишно през тези мрежи минават между 100-300 млрд. евро“, поясни Гешев.
По искане на Специализираната прокуратура Специализираният наказателен съд е издал 126 разрешения за извършване на претърсване и изземване – в 50 адреса на жилища и офиси и в 26 автомобила. Според Гешев са извършени 50 претърсвания и изземвания в София, Плевен, Благоевград, Разград, Хасково, Пловдив и Ловеч. При тях са били иззети документи, 32 000 евро и други вещи.
Гешев отказа да даде повече подробности по случая, за да не се пречи на разследването.